E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maträiss-en mitreißen (D)entraîner, emporter (F)
Stammformen maträiss-enräiss-t matmatge-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-e mat
duräis-s mat
hien/si,hatt/eträiss-t mat
mirräiss-e mat
dirräiss-t mat
siräiss-e mat
Passé composé
echsimatge-rass
dubassmatge-rass
hien/si,hatt/etassmatge-rass
mirsimatge-rass
dirsiddmatge-rass
sisimatge-rass
Plus-que-parfait
echwarmatge-rass
duwaarsmatge-rass
hien/si,hatt/etwarmatge-rass
mirwarematge-rass
dirwaartmatge-rass
siwarematge-rass
Futur I
echwäert maträiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaträiss-en
dugéifsmaträiss-en
hien/si,hatt/etgéifmaträiss-en
mirgéifematräiss-en
dirgéiftmaträiss-en
sigéifematräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwiermatge-rass
duwiersmatge-rass
hien/si,hatt/etwiermatge-rass
mirwierematge-rass
dirwiertmatge-rass
siwierematge-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss mat!
Plurielräiss-t mat!
matge-rass
maträiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enofräiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles