E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofräiss-en abreißen (D)démolir (F)
Stammformen ofräiss-enräiss-t ofofge-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-en of
duräis-s of
hien/si,hatt/eträiss-t of
mirräiss-en of
dirräiss-t of
siräiss-en of
Passé composé
echsinnofge-rass
dubassofge-rass
hien/si,hatt/etassofge-rass
mirsinnofge-rass
dirsiddofge-rass
sisinnofge-rass
Plus-que-parfait
echwarofge-rass
duwaarsofge-rass
hien/si,hatt/etwarofge-rass
mirwarenofge-rass
dirwaartofge-rass
siwarenofge-rass
Futur I
echwäert ofräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofräiss-en
dugéifsofräiss-en
hien/si,hatt/etgéifofräiss-en
mirgéifenofräiss-en
dirgéiftofräiss-en
sigéifenofräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwierofge-rass
duwiersofge-rass
hien/si,hatt/etwierofge-rass
mirwierenofge-rass
dirwiertofge-rass
siwierenofge-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss of!
Plurielräiss-t of!
ofge-rass
ofräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enmaträiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles