E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opräiss-en aufreißen (D)crevasser, déchirer (F)
Stammformen opräiss-enräiss-t opopge-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-en op
duräis-s op
hien/si,hatt/eträiss-t op
mirräiss-en op
dirräiss-t op
siräiss-en op
Passé composé
echsinnopge-rass
dubassopge-rass
hien/si,hatt/etassopge-rass
mirsinnopge-rass
dirsiddopge-rass
sisinnopge-rass
Plus-que-parfait
echwaropge-rass
duwaarsopge-rass
hien/si,hatt/etwaropge-rass
mirwarenopge-rass
dirwaartopge-rass
siwarenopge-rass
Futur I
echwäert opräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopräiss-en
dugéifsopräiss-en
hien/si,hatt/etgéifopräiss-en
mirgéifenopräiss-en
dirgéiftopräiss-en
sigéifenopräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwieropge-rass
duwiersopge-rass
hien/si,hatt/etwieropge-rass
mirwierenopge-rass
dirwiertopge-rass
siwierenopge-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss op!
Plurielräiss-t op!
opge-rass
opräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enmaträiss-enofräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles