E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verräissen verreißen (D)éreinter (F)
Stammformen verräissenverräisstverrass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverräissen
duverräiss
hien/si,hatt/etverräisst
mirverräissen
dirverräisst
siverräissen
Passé composé
echsiverrass
dubassverrass
hien/si,hatt/etassverrass
mirsiverrass
dirsiddverrass
sisiverrass
Plus-que-parfait
echwarverrass
duwaarsverrass
hien/si,hatt/etwarverrass
mirwareverrass
dirwaartverrass
siwareverrass
Futur I
echwäert verräissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverräissen
dugéifsverräissen
hien/si,hatt/etgéifverräissen
mirgéifeverräissen
dirgéiftverräissen
sigéifeverräissen
Conditionnel Passé composé
echwierverrass
duwiersverrass
hien/si,hatt/etwierverrass
mirwiereverrass
dirwiertverrass
siwiereverrass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverräiss!
Plurielverräisst!
verrass
verräissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräissenduerchräissenëmräissenenträissenerausräissenerofräissenmaträissenofräissenopräissenräissenuräissenzerräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles