E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verräiss-en verreißen (D)éreinter (F)
Stammformen verräiss-enverräiss-tverrass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverräiss-en
duverräis-s
hien/si,hatt/etverräiss-t
mirverräiss-en
dirverräiss-t
siverräiss-en
Passé composé
echsiverrass
dubassverrass
hien/si,hatt/etassverrass
mirsiverrass
dirsiddverrass
sisiverrass
Plus-que-parfait
echwarverrass
duwaarsverrass
hien/si,hatt/etwarverrass
mirwareverrass
dirwaartverrass
siwareverrass
Futur I
echwäert verräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverräiss-en
dugéifsverräiss-en
hien/si,hatt/etgéifverräiss-en
mirgéifeverräiss-en
dirgéiftverräiss-en
sigéifeverräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwierverrass
duwiersverrass
hien/si,hatt/etwierverrass
mirwiereverrass
dirwiertverrass
siwiereverrass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverräiss!
Plurielverräiss-t!
verrass
verräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enmaträiss-enofräiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles