E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerräissen zerreißen (D)déchirer (F)
Stammformen zerräissenzerräisstzerrass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerräissen
duzerräiss
hien/si,hatt/etzerräisst
mirzerräissen
dirzerräisst
sizerräissen
Passé composé
echsinnzerrass
dubasszerrass
hien/si,hatt/etasszerrass
mirsinnzerrass
dirsiddzerrass
sisinnzerrass
Plus-que-parfait
echwarzerrass
duwaarszerrass
hien/si,hatt/etwarzerrass
mirwarenzerrass
dirwaartzerrass
siwarenzerrass
Futur I
echwäert zerräissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerrass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerräissen
dugéifszerräissen
hien/si,hatt/etgéifzerräissen
mirgéifenzerräissen
dirgéiftzerräissen
sigéifenzerräissen
Conditionnel Passé composé
echwierzerrass
duwierszerrass
hien/si,hatt/etwierzerrass
mirwierenzerrass
dirwiertzerrass
siwierenzerrass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerräiss!
Plurielzerräisst!
zerrass
zerräissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräissenduerchräissenëmräissenenträissenerausräissenerofräissenmaträissenofräissenopräissenräissenuräissenverräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles