E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerräiss-en zerreißen (D)déchirer (F)
Stammformen zerräiss-enzerräiss-tzerrass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerräiss-en
duzerräis-s
hien/si,hatt/etzerräiss-t
mirzerräiss-en
dirzerräiss-t
sizerräiss-en
Passé composé
echsinnzerrass
dubasszerrass
hien/si,hatt/etasszerrass
mirsinnzerrass
dirsiddzerrass
sisinnzerrass
Plus-que-parfait
echwarzerrass
duwaarszerrass
hien/si,hatt/etwarzerrass
mirwarenzerrass
dirwaartzerrass
siwarenzerrass
Futur I
echwäert zerräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerrass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerräiss-en
dugéifszerräiss-en
hien/si,hatt/etgéifzerräiss-en
mirgéifenzerräiss-en
dirgéiftzerräiss-en
sigéifenzerräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwierzerrass
duwierszerrass
hien/si,hatt/etwierzerrass
mirwierenzerrass
dirwiertzerrass
siwierenzerrass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerräiss!
Plurielzerräiss-t!
zerrass
zerräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enmaträiss-enofräiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles