E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

räissen reißen (D)déchirer (F)tear (E)
Stammformen räissenräisstgerass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräissen
duräiss
hien/si,hatt/eträisst
mirräissen
dirräisst
siräissen
Passé composé
echsigerass
dubassgerass
hien/si,hatt/etassgerass
mirsigerass
dirsiddgerass
sisigerass
Plus-que-parfait
echwargerass
duwaarsgerass
hien/si,hatt/etwargerass
mirwaregerass
dirwaartgerass
siwaregerass
Futur I
echwäert räissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifräissen
dugéifsräissen
hien/si,hatt/etgéifräissen
mirgéiferäissen
dirgéifträissen
sigéiferäissen
Conditionnel Passé composé
echwiergerass
duwiersgerass
hien/si,hatt/etwiergerass
mirwieregerass
dirwiertgerass
siwieregerass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss!
Plurielräisst!
gerass
räissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräissenduerchräissenëmräissenenträissenerausräissenerofräissenmaträissenofräissenopräissenuräissenverräissenzerräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles