E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

räiss-en reißen (D)déchirer (F)tear (E)
Stammformen räiss-enräiss-tge-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-en
duräis-s
hien/si,hatt/eträiss-t
mirräiss-en
dirräiss-t
siräiss-en
Passé composé
echsige-rass
dubassge-rass
hien/si,hatt/etassge-rass
mirsige-rass
dirsiddge-rass
sisige-rass
Plus-que-parfait
echwarge-rass
duwaarsge-rass
hien/si,hatt/etwarge-rass
mirwarege-rass
dirwaartge-rass
siwarege-rass
Futur I
echwäert räiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifräiss-en
dugéifsräiss-en
hien/si,hatt/etgéifräiss-en
mirgéiferäiss-en
dirgéifträiss-en
sigéiferäiss-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-rass
duwiersge-rass
hien/si,hatt/etwierge-rass
mirwierege-rass
dirwiertge-rass
siwierege-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss!
Plurielräiss-t!
ge-rass
räiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enmaträiss-enofräiss-enopräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles