E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bowlen bowlen (D)bowler (F)
Stammformen bowlenbowltgebowlt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbowlen
dubowls
hien/si,hatt/etbowlt
mirbowlen
dirbowlt
sibowlen
Pass compos
echhugebowlt
duhuesgebowlt
hien/si,hatt/ethuetgebowlt
mirhugebowlt
dirhuttgebowlt
sihugebowlt
Plus-que-parfait
echhatgebowlt
duhasgebowlt
hien/si,hatt/ethatgebowlt
mirhategebowlt
dirhatgebowlt
sihategebowlt
Futur I
echwäert bowlen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebowlt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbowlen
dugéifsbowlen
hien/si,hatt/etgéifbowlen
mirgéifebowlen
dirgéiftbowlen
sigéifebowlen
Conditionnel Pass compos
echhttgebowlt
duhssgebowlt
hien/si,hatt/ethttgebowlt
mirhättegebowlt
dirhttgebowlt
sihättegebowlt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbowl!
Plurielbowlt!
gebowlt
bowlen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles