E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bowl-en bowlen (D)bowler (F)
Stammformen bowl-enbowl-tge-bowl-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbowl-en
dubowl-s
hien/si,hatt/etbowl-t
mirbowl-en
dirbowl-t
sibowl-en
Pass compos
echhuge-bowl-t
duhuesge-bowl-t
hien/si,hatt/ethuetge-bowl-t
mirhuge-bowl-t
dirhuttge-bowl-t
sihuge-bowl-t
Plus-que-parfait
echhatge-bowl-t
duhasge-bowl-t
hien/si,hatt/ethatge-bowl-t
mirhatege-bowl-t
dirhatge-bowl-t
sihatege-bowl-t
Futur I
echwäert bowl-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bowl-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbowl-en
dugéifsbowl-en
hien/si,hatt/etgéifbowl-en
mirgéifebowl-en
dirgéiftbowl-en
sigéifebowl-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-bowl-t
duhssge-bowl-t
hien/si,hatt/ethttge-bowl-t
mirhättege-bowl-t
dirhttge-bowl-t
sihättege-bowl-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbowl!
Plurielbowl-t!
ge-bowl-t
bowl-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles