E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ralli-éier-en anschließen, zusammenführen (D)rallier (F)
Stammformen ralli-éier-enralli-éier-tralli-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echralli-éier-en
duralli-éier-s
hien/si,hatt/etralli-éier-t
mirralli-éier-en
dirralli-éier-t
siralli-éier-en
Passé composé
echhuralli-éier-t
duhuesralli-éier-t
hien/si,hatt/ethuetralli-éier-t
mirhuralli-éier-t
dirhuttralli-éier-t
sihuralli-éier-t
Plus-que-parfait
echhatralli-éier-t
duhasralli-éier-t
hien/si,hatt/ethatralli-éier-t
mirhateralli-éier-t
dirhatralli-éier-t
sihateralli-éier-t
Futur I
echwäert ralli-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ralli-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifralli-éier-en
dugéifsralli-éier-en
hien/si,hatt/etgéifralli-éier-en
mirgéiferalli-éier-en
dirgéiftralli-éier-en
sigéiferalli-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättralli-éier-t
duhässralli-éier-t
hien/si,hatt/ethättralli-éier-t
mirhätteralli-éier-t
dirhättralli-éier-t
sihätteralli-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierralli-éier!
Plurielralli-éier-t!
ralli-éier-t
ralli-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles