E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ramass-éier-en aufheben (D)ramasser (F)
Stammformen ramass-éier-enramass-éier-tramass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echramass-éier-en
duramass-éier-s
hien/si,hatt/etramass-éier-t
mirramass-éier-en
dirramass-éier-t
siramass-éier-en
Passé composé
echhuramass-éier-t
duhuesramass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetramass-éier-t
mirhuramass-éier-t
dirhuttramass-éier-t
sihuramass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatramass-éier-t
duhasramass-éier-t
hien/si,hatt/ethatramass-éier-t
mirhateramass-éier-t
dirhatramass-éier-t
sihateramass-éier-t
Futur I
echwäert ramass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframass-éier-en
dugéifsramass-éier-en
hien/si,hatt/etgéiframass-éier-en
mirgéiferamass-éier-en
dirgéiftramass-éier-en
sigéiferamass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättramass-éier-t
duhässramass-éier-t
hien/si,hatt/ethättramass-éier-t
mirhätteramass-éier-t
dirhättramass-éier-t
sihätteramass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramass-éier!
Plurielramass-éier-t!
ramass-éier-t
ramass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles