E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rammen rammen (D)enfoncer (F)
Stammformen rammenrammtgerammt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrammen
duramms
hien/si,hatt/etrammt
mirrammen
dirrammt
sirammen
Pass compos
echhugerammt
duhuesgerammt
hien/si,hatt/ethuetgerammt
mirhugerammt
dirhuttgerammt
sihugerammt
Plus-que-parfait
echhatgerammt
duhasgerammt
hien/si,hatt/ethatgerammt
mirhategerammt
dirhatgerammt
sihategerammt
Futur I
echwäert rammen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerammt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframmen
dugéifsrammen
hien/si,hatt/etgéiframmen
mirgéiferammen
dirgéiftrammen
sigéiferammen
Conditionnel Pass compos
echhttgerammt
duhssgerammt
hien/si,hatt/ethttgerammt
mirhättegerammt
dirhttgerammt
sihättegerammt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramm!
Plurielrammt!
gerammt
rammen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles