E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ramm-en rammen (D)enfoncer (F)
Stammformen ramm-enramm-tge-ramm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echramm-en
duramm-s
hien/si,hatt/etramm-t
mirramm-en
dirramm-t
siramm-en
Pass compos
echhuge-ramm-t
duhuesge-ramm-t
hien/si,hatt/ethuetge-ramm-t
mirhuge-ramm-t
dirhuttge-ramm-t
sihuge-ramm-t
Plus-que-parfait
echhatge-ramm-t
duhasge-ramm-t
hien/si,hatt/ethatge-ramm-t
mirhatege-ramm-t
dirhatge-ramm-t
sihatege-ramm-t
Futur I
echwäert ramm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-ramm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframm-en
dugéifsramm-en
hien/si,hatt/etgéiframm-en
mirgéiferamm-en
dirgéiftramm-en
sigéiferamm-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-ramm-t
duhssge-ramm-t
hien/si,hatt/ethttge-ramm-t
mirhättege-ramm-t
dirhttge-ramm-t
sihättege-ramm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramm!
Plurielramm-t!
ge-ramm-t
ramm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles