E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rammelen rammeln (D)baiser (F)
Stammformen rammelenrammeltgerammelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrammelen
durammels
hien/si,hatt/etrammelt
mirrammelen
dirrammelt
sirammelen
Pass compos
echhugerammelt
duhuesgerammelt
hien/si,hatt/ethuetgerammelt
mirhugerammelt
dirhuttgerammelt
sihugerammelt
Plus-que-parfait
echhatgerammelt
duhasgerammelt
hien/si,hatt/ethatgerammelt
mirhategerammelt
dirhatgerammelt
sihategerammelt
Futur I
echwäert rammelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerammelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframmelen
dugéifsrammelen
hien/si,hatt/etgéiframmelen
mirgéiferammelen
dirgéiftrammelen
sigéiferammelen
Conditionnel Pass compos
echhttgerammelt
duhssgerammelt
hien/si,hatt/ethttgerammelt
mirhättegerammelt
dirhttgerammelt
sihättegerammelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrammel!
Plurielrammelt!
gerammelt
rammelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles