E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rammel-en rammeln (D)baiser (F)
Stammformen rammel-enrammel-tge-rammel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrammel-en
durammel-s
hien/si,hatt/etrammel-t
mirrammel-en
dirrammel-t
sirammel-en
Pass compos
echhuge-rammel-t
duhuesge-rammel-t
hien/si,hatt/ethuetge-rammel-t
mirhuge-rammel-t
dirhuttge-rammel-t
sihuge-rammel-t
Plus-que-parfait
echhatge-rammel-t
duhasge-rammel-t
hien/si,hatt/ethatge-rammel-t
mirhatege-rammel-t
dirhatge-rammel-t
sihatege-rammel-t
Futur I
echwäert rammel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rammel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframmel-en
dugéifsrammel-en
hien/si,hatt/etgéiframmel-en
mirgéiferammel-en
dirgéiftrammel-en
sigéiferammel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-rammel-t
duhssge-rammel-t
hien/si,hatt/ethttge-rammel-t
mirhättege-rammel-t
dirhttge-rammel-t
sihättege-rammel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrammel!
Plurielrammel-t!
ge-rammel-t
rammel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles