E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ramol-éier-en demolieren (D)démolir qc. (F)
Stammformen ramol-éier-enramol-éier-tramol-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echramol-éier-en
duramol-éier-s
hien/si,hatt/etramol-éier-t
mirramol-éier-en
dirramol-éier-t
siramol-éier-en
Passé composé
echhuramol-éier-t
duhuesramol-éier-t
hien/si,hatt/ethuetramol-éier-t
mirhuramol-éier-t
dirhuttramol-éier-t
sihuramol-éier-t
Plus-que-parfait
echhatramol-éier-t
duhasramol-éier-t
hien/si,hatt/ethatramol-éier-t
mirhateramol-éier-t
dirhatramol-éier-t
sihateramol-éier-t
Futur I
echwäert ramol-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramol-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframol-éier-en
dugéifsramol-éier-en
hien/si,hatt/etgéiframol-éier-en
mirgéiferamol-éier-en
dirgéiftramol-éier-en
sigéiferamol-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättramol-éier-t
duhässramol-éier-t
hien/si,hatt/ethättramol-éier-t
mirhätteramol-éier-t
dirhättramol-éier-t
sihätteramol-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramol-éier!
Plurielramol-éier-t!
ramol-éier-t
ramol-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles