E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ramssen
Stammformen ramssenramsstgeramsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echramssen
duramss
hien/si,hatt/etramsst
mirramssen
dirramsst
siramssen
Pass compos
echhugeramsst
duhuesgeramsst
hien/si,hatt/ethuetgeramsst
mirhugeramsst
dirhuttgeramsst
sihugeramsst
Plus-que-parfait
echhatgeramsst
duhasgeramsst
hien/si,hatt/ethatgeramsst
mirhategeramsst
dirhatgeramsst
sihategeramsst
Futur I
echwäert ramssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geramsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframssen
dugéifsramssen
hien/si,hatt/etgéiframssen
mirgéiferamssen
dirgéiftramssen
sigéiferamssen
Conditionnel Pass compos
echhttgeramsst
duhssgeramsst
hien/si,hatt/ethttgeramsst
mirhättegeramsst
dirhttgeramsst
sihättegeramsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramss!
Plurielramsst!
geramsst
ramssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles