E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ramss-en
Stammformen ramss-enramss-tge-ramss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echramss-en
durams-s
hien/si,hatt/etramss-t
mirramss-en
dirramss-t
siramss-en
Pass compos
echhuge-ramss-t
duhuesge-ramss-t
hien/si,hatt/ethuetge-ramss-t
mirhuge-ramss-t
dirhuttge-ramss-t
sihuge-ramss-t
Plus-que-parfait
echhatge-ramss-t
duhasge-ramss-t
hien/si,hatt/ethatge-ramss-t
mirhatege-ramss-t
dirhatge-ramss-t
sihatege-ramss-t
Futur I
echwäert ramss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-ramss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframss-en
dugéifsramss-en
hien/si,hatt/etgéiframss-en
mirgéiferamss-en
dirgéiftramss-en
sigéiferamss-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-ramss-t
duhssge-ramss-t
hien/si,hatt/ethttge-ramss-t
mirhättege-ramss-t
dirhttge-ramss-t
sihättege-ramss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramss!
Plurielramss-t!
ge-ramss-t
ramss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles