E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rapatri-éier-en wiedereinbürgern (D)socialiser (F)
Stammformen rapatri-éier-enrapatri-éier-trapatri-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrapatri-éier-en
durapatri-éier-s
hien/si,hatt/etrapatri-éier-t
mirrapatri-éier-en
dirrapatri-éier-t
sirapatri-éier-en
Passé composé
echhurapatri-éier-t
duhuesrapatri-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrapatri-éier-t
mirhurapatri-éier-t
dirhuttrapatri-éier-t
sihurapatri-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrapatri-éier-t
duhasrapatri-éier-t
hien/si,hatt/ethatrapatri-éier-t
mirhaterapatri-éier-t
dirhatrapatri-éier-t
sihaterapatri-éier-t
Futur I
echwäert rapatri-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rapatri-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrapatri-éier-en
dugéifsrapatri-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrapatri-éier-en
mirgéiferapatri-éier-en
dirgéiftrapatri-éier-en
sigéiferapatri-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrapatri-éier-t
duhässrapatri-éier-t
hien/si,hatt/ethättrapatri-éier-t
mirhätterapatri-éier-t
dirhättrapatri-éier-t
sihätterapatri-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrapatri-éier!
Plurielrapatri-éier-t!
rapatri-éier-t
rapatri-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles