E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

boxen boxen (D)boxer, pratiquer la boxe (F)to box (E)
Stammformen boxenboxtgeboxt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echboxen
dubox
hien/si,hatt/etboxt
mirboxen
dirboxt
siboxen
Pass compos
echhugeboxt
duhuesgeboxt
hien/si,hatt/ethuetgeboxt
mirhugeboxt
dirhuttgeboxt
sihugeboxt
Plus-que-parfait
echhatgeboxt
duhasgeboxt
hien/si,hatt/ethatgeboxt
mirhategeboxt
dirhatgeboxt
sihategeboxt
Futur I
echwäert boxen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geboxt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifboxen
dugéifsboxen
hien/si,hatt/etgéifboxen
mirgéifeboxen
dirgéiftboxen
sigéifeboxen
Conditionnel Pass compos
echhttgeboxt
duhssgeboxt
hien/si,hatt/ethttgeboxt
mirhättegeboxt
dirhttgeboxt
sihättegeboxt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbox!
Plurielboxt!
geboxt
boxen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchboxen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles