E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerraschen berraschen (D)surprendre (F)
Stammformen iwwerrascheniwwerraschtiwwerrascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerraschen
duiwwerraschs
hien/si,hatt/etiwwerrascht
miriwwerraschen
diriwwerrascht
siiwwerraschen
Pass compos
echhunniwwerrascht
duhuesiwwerrascht
hien/si,hatt/ethuetiwwerrascht
mirhunniwwerrascht
dirhuttiwwerrascht
sihunniwwerrascht
Plus-que-parfait
echhatiwwerrascht
duhasiwwerrascht
hien/si,hatt/ethatiwwerrascht
mirhateniwwerrascht
dirhatiwwerrascht
sihateniwwerrascht
Futur I
echwäert iwwerraschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerraschen
dugéifsiwwerraschen
hien/si,hatt/etgéifiwwerraschen
mirgéifeniwwerraschen
dirgéiftiwwerraschen
sigéifeniwwerraschen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerrascht
duhssiwwerrascht
hien/si,hatt/ethttiwwerrascht
mirhtteniwwerrascht
dirhttiwwerrascht
sihtteniwwerrascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerrasch!
Plurieliwwerrascht!
iwwerrascht
iwwerraschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles