E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

araschten einrosten (D)rouiller (F)
Stammformen araschtenrascht anagerascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraschten an
duraschts an
hien/si,hatt/etrascht an
mirraschten an
dirrascht an
siraschten an
Pass compos
echhunnagerascht
duhuesagerascht
hien/si,hatt/ethuetagerascht
mirhunnagerascht
dirhuttagerascht
sihunnagerascht
Plus-que-parfait
echhatagerascht
duhasagerascht
hien/si,hatt/ethatagerascht
mirhatenagerascht
dirhatagerascht
sihatenagerascht
Futur I
echwäert araschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agerascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaraschten
dugéifsaraschten
hien/si,hatt/etgéifaraschten
mirgéifenaraschten
dirgéiftaraschten
sigéifenaraschten
Conditionnel Pass compos
echhttagerascht
duhssagerascht
hien/si,hatt/ethttagerascht
mirhttenagerascht
dirhttagerascht
sihttenagerascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht an!
Plurielrascht an!
agerascht
araschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausraschtenduerchraschtenraschtenverraschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles