E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

arascht-en einrosten (D)rouiller (F)
Stammformen arascht-enrasch-t anage-rasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrascht-en an
durascht-s an
hien/si,hatt/etrasch-t an
mirrascht-en an
dirrasch-t an
sirascht-en an
Pass compos
echhunnage-rasch-t
duhuesage-rasch-t
hien/si,hatt/ethuetage-rasch-t
mirhunnage-rasch-t
dirhuttage-rasch-t
sihunnage-rasch-t
Plus-que-parfait
echhatage-rasch-t
duhasage-rasch-t
hien/si,hatt/ethatage-rasch-t
mirhatenage-rasch-t
dirhatage-rasch-t
sihatenage-rasch-t
Futur I
echwäert arascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarascht-en
dugéifsarascht-en
hien/si,hatt/etgéifarascht-en
mirgéifenarascht-en
dirgéiftarascht-en
sigéifenarascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-rasch-t
duhssage-rasch-t
hien/si,hatt/ethttage-rasch-t
mirhttenage-rasch-t
dirhttage-rasch-t
sihttenage-rasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht an!
Plurielrasch-t an!
age-rasch-t
arascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrascht-enduerchrascht-enrascht-enverrascht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles