E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchraschten durchrosten (D)
Stammformen duerchraschtenrascht duerchduerchgerascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraschten duerch
duraschts duerch
hien/si,hatt/etrascht duerch
mirraschten duerch
dirrascht duerch
siraschten duerch
Pass compos
echhunnduerchgerascht
duhuesduerchgerascht
hien/si,hatt/ethuetduerchgerascht
mirhunnduerchgerascht
dirhuttduerchgerascht
sihunnduerchgerascht
Plus-que-parfait
echhatduerchgerascht
duhasduerchgerascht
hien/si,hatt/ethatduerchgerascht
mirhatenduerchgerascht
dirhatduerchgerascht
sihatenduerchgerascht
Futur I
echwäert duerchraschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgerascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchraschten
dugéifsduerchraschten
hien/si,hatt/etgéifduerchraschten
mirgéifenduerchraschten
dirgéiftduerchraschten
sigéifenduerchraschten
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgerascht
duhssduerchgerascht
hien/si,hatt/ethttduerchgerascht
mirhttenduerchgerascht
dirhttduerchgerascht
sihttenduerchgerascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht duerch!
Plurielrascht duerch!
duerchgerascht
duerchraschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araschtenausraschtenraschtenverraschten
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles