E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchrascht-en durchrosten (D)
Stammformen duerchrascht-enrasch-t duerchduerchge-rasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrascht-en duerch
durascht-s duerch
hien/si,hatt/etrasch-t duerch
mirrascht-en duerch
dirrasch-t duerch
sirascht-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-rasch-t
duhuesduerchge-rasch-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-rasch-t
mirhunnduerchge-rasch-t
dirhuttduerchge-rasch-t
sihunnduerchge-rasch-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-rasch-t
duhasduerchge-rasch-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-rasch-t
mirhatenduerchge-rasch-t
dirhatduerchge-rasch-t
sihatenduerchge-rasch-t
Futur I
echwäert duerchrascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-rasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchrascht-en
dugéifsduerchrascht-en
hien/si,hatt/etgéifduerchrascht-en
mirgéifenduerchrascht-en
dirgéiftduerchrascht-en
sigéifenduerchrascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-rasch-t
duhssduerchge-rasch-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-rasch-t
mirhttenduerchge-rasch-t
dirhttduerchge-rasch-t
sihttenduerchge-rasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht duerch!
Plurielrasch-t duerch!
duerchge-rasch-t
duerchrascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arascht-enausrascht-enrascht-enverrascht-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles