E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

raschten sich ausruhen, rosten (D)se reposer, rouiller (F)
Stammformen raschtenraschtgerascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraschten
duraschts
hien/si,hatt/etrascht
mirraschten
dirrascht
siraschten
Pass compos
echhugerascht
duhuesgerascht
hien/si,hatt/ethuetgerascht
mirhugerascht
dirhuttgerascht
sihugerascht
Plus-que-parfait
echhatgerascht
duhasgerascht
hien/si,hatt/ethatgerascht
mirhategerascht
dirhatgerascht
sihategerascht
Futur I
echwäert raschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraschten
dugéifsraschten
hien/si,hatt/etgéifraschten
mirgéiferaschten
dirgéiftraschten
sigéiferaschten
Conditionnel Pass compos
echhttgerascht
duhssgerascht
hien/si,hatt/ethttgerascht
mirhättegerascht
dirhttgerascht
sihättegerascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht!
Plurielrascht!
gerascht
raschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araschtenausraschtenduerchraschtenverraschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles