E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rascht-en sich ausruhen, rosten (D)se reposer, rouiller (F)
Stammformen rascht-enrasch-tge-rasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrascht-en
durascht-s
hien/si,hatt/etrasch-t
mirrascht-en
dirrasch-t
sirascht-en
Pass compos
echhuge-rasch-t
duhuesge-rasch-t
hien/si,hatt/ethuetge-rasch-t
mirhuge-rasch-t
dirhuttge-rasch-t
sihuge-rasch-t
Plus-que-parfait
echhatge-rasch-t
duhasge-rasch-t
hien/si,hatt/ethatge-rasch-t
mirhatege-rasch-t
dirhatge-rasch-t
sihatege-rasch-t
Futur I
echwäert rascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrascht-en
dugéifsrascht-en
hien/si,hatt/etgéifrascht-en
mirgéiferascht-en
dirgéiftrascht-en
sigéiferascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-rasch-t
duhssge-rasch-t
hien/si,hatt/ethttge-rasch-t
mirhättege-rasch-t
dirhttge-rasch-t
sihättege-rasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht!
Plurielrasch-t!
ge-rasch-t
rascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arascht-enausrascht-enduerchrascht-enverrascht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles