E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechraséieren wegrasieren (D)raser (F)
Stammformen ewechraséierenraséiert ewechewechraséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echraséieren ewech
duraséiers ewech
hien/si,hatt/etraséiert ewech
mirraséieren ewech
dirraséiert ewech
siraséieren ewech
Passé composé
echhunnewechraséiert
duhuesewechraséiert
hien/si,hatt/ethuetewechraséiert
mirhunnewechraséiert
dirhuttewechraséiert
sihunnewechraséiert
Plus-que-parfait
echhatewechraséiert
duhasewechraséiert
hien/si,hatt/ethatewechraséiert
mirhatenewechraséiert
dirhatewechraséiert
sihatenewechraséiert
Futur I
echwäert ewechraséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechraséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechraséieren
dugéifsewechraséieren
hien/si,hatt/etgéifewechraséieren
mirgéifenewechraséieren
dirgéiftewechraséieren
sigéifenewechraséieren
Conditionnel Passé composé
echhättewechraséiert
duhässewechraséiert
hien/si,hatt/ethättewechraséiert
mirhättenewechraséiert
dirhättewechraséiert
sihättenewechraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraséier ewech!
Plurielraséiert ewech!
ewechraséiert
ewechraséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofraséierenraséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles