E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechras-éier-en wegrasieren (D)raser (F)
Stammformen ewechras-éier-enras-éier-t ewechewechras-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echras-éier-en ewech
duras-éier-s ewech
hien/si,hatt/etras-éier-t ewech
mirras-éier-en ewech
dirras-éier-t ewech
siras-éier-en ewech
Passé composé
echhunnewechras-éier-t
duhuesewechras-éier-t
hien/si,hatt/ethuetewechras-éier-t
mirhunnewechras-éier-t
dirhuttewechras-éier-t
sihunnewechras-éier-t
Plus-que-parfait
echhatewechras-éier-t
duhasewechras-éier-t
hien/si,hatt/ethatewechras-éier-t
mirhatenewechras-éier-t
dirhatewechras-éier-t
sihatenewechras-éier-t
Futur I
echwäert ewechras-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechras-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechras-éier-en
dugéifsewechras-éier-en
hien/si,hatt/etgéifewechras-éier-en
mirgéifenewechras-éier-en
dirgéiftewechras-éier-en
sigéifenewechras-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättewechras-éier-t
duhässewechras-éier-t
hien/si,hatt/ethättewechras-éier-t
mirhättenewechras-éier-t
dirhättewechras-éier-t
sihättenewechras-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierras-éier ewech!
Plurielras-éier-t ewech!
ewechras-éier-t
ewechras-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofras-éier-enras-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles