E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofras-éier-en abrasieren (D)raser (F)
Stammformen ofras-éier-enras-éier-t ofofras-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echras-éier-en of
duras-éier-s of
hien/si,hatt/etras-éier-t of
mirras-éier-en of
dirras-éier-t of
siras-éier-en of
Passé composé
echhunnofras-éier-t
duhuesofras-éier-t
hien/si,hatt/ethuetofras-éier-t
mirhunnofras-éier-t
dirhuttofras-éier-t
sihunnofras-éier-t
Plus-que-parfait
echhatofras-éier-t
duhasofras-éier-t
hien/si,hatt/ethatofras-éier-t
mirhatenofras-éier-t
dirhatofras-éier-t
sihatenofras-éier-t
Futur I
echwäert ofras-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofras-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofras-éier-en
dugéifsofras-éier-en
hien/si,hatt/etgéifofras-éier-en
mirgéifenofras-éier-en
dirgéiftofras-éier-en
sigéifenofras-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättofras-éier-t
duhässofras-éier-t
hien/si,hatt/ethättofras-éier-t
mirhättenofras-éier-t
dirhättofras-éier-t
sihättenofras-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierras-éier of!
Plurielras-éier-t of!
ofras-éier-t
ofras-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechras-éier-enras-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles