E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

raséieren rasieren (D)raser (F)
Stammformen raséierenraséiertraséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echraséieren
duraséiers
hien/si,hatt/etraséiert
mirraséieren
dirraséiert
siraséieren
Passé composé
echhuraséiert
duhuesraséiert
hien/si,hatt/ethuetraséiert
mirhuraséiert
dirhuttraséiert
sihuraséiert
Plus-que-parfait
echhatraséiert
duhasraséiert
hien/si,hatt/ethatraséiert
mirhateraséiert
dirhatraséiert
sihateraséiert
Futur I
echwäert raséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert raséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraséieren
dugéifsraséieren
hien/si,hatt/etgéifraséieren
mirgéiferaséieren
dirgéiftraséieren
sigéiferaséieren
Conditionnel Passé composé
echhättraséiert
duhässraséiert
hien/si,hatt/ethättraséiert
mirhätteraséiert
dirhättraséiert
sihätteraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraséier!
Plurielraséiert!
raséiert
raséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechraséierenofraséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles