E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brach-en
Stammformen brach-enbrach-tge-brach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrach-en
dubrach-s
hien/si,hatt/etbrach-t
mirbrach-en
dirbrach-t
sibrach-en
Pass compos
echhuge-brach-t
duhuesge-brach-t
hien/si,hatt/ethuetge-brach-t
mirhuge-brach-t
dirhuttge-brach-t
sihuge-brach-t
Plus-que-parfait
echhatge-brach-t
duhasge-brach-t
hien/si,hatt/ethatge-brach-t
mirhatege-brach-t
dirhatge-brach-t
sihatege-brach-t
Futur I
echwäert brach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-brach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrach-en
dugéifsbrach-en
hien/si,hatt/etgéifbrach-en
mirgéifebrach-en
dirgéiftbrach-en
sigéifebrach-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-brach-t
duhssge-brach-t
hien/si,hatt/ethttge-brach-t
mirhättege-brach-t
dirhttge-brach-t
sihättege-brach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrach!
Plurielbrach-t!
ge-brach-t
brach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles