E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ratéieren verpassen (D)rater (F)
Stammformen ratéierenratéiertratéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echratéieren
duratéiers
hien/si,hatt/etratéiert
mirratéieren
dirratéiert
siratéieren
Passé composé
echhuratéiert
duhuesratéiert
hien/si,hatt/ethuetratéiert
mirhuratéiert
dirhuttratéiert
sihuratéiert
Plus-que-parfait
echhatratéiert
duhasratéiert
hien/si,hatt/ethatratéiert
mirhateratéiert
dirhatratéiert
sihateratéiert
Futur I
echwäert ratéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratéieren
dugéifsratéieren
hien/si,hatt/etgéifratéieren
mirgéiferatéieren
dirgéiftratéieren
sigéiferatéieren
Conditionnel Passé composé
echhättratéiert
duhässratéiert
hien/si,hatt/ethättratéiert
mirhätteratéiert
dirhättratéiert
sihätteratéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratéier!
Plurielratéiert!
ratéiert
ratéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles