E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rat-éier-en verpassen (D)rater (F)
Stammformen rat-éier-enrat-éier-trat-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrat-éier-en
durat-éier-s
hien/si,hatt/etrat-éier-t
mirrat-éier-en
dirrat-éier-t
sirat-éier-en
Passé composé
echhurat-éier-t
duhuesrat-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrat-éier-t
mirhurat-éier-t
dirhuttrat-éier-t
sihurat-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrat-éier-t
duhasrat-éier-t
hien/si,hatt/ethatrat-éier-t
mirhaterat-éier-t
dirhatrat-éier-t
sihaterat-éier-t
Futur I
echwäert rat-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rat-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrat-éier-en
dugéifsrat-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrat-éier-en
mirgéiferat-éier-en
dirgéiftrat-éier-en
sigéiferat-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrat-éier-t
duhässrat-éier-t
hien/si,hatt/ethättrat-éier-t
mirhätterat-éier-t
dirhättrat-éier-t
sihätterat-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrat-éier!
Plurielrat-éier-t!
rat-éier-t
rat-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles