E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ratifizéieren ratifizieren (D)ratifier (F)
Stammformen ratifizéierenratifizéiertratifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echratifizéieren
duratifizéiers
hien/si,hatt/etratifizéiert
mirratifizéieren
dirratifizéiert
siratifizéieren
Passé composé
echhuratifizéiert
duhuesratifizéiert
hien/si,hatt/ethuetratifizéiert
mirhuratifizéiert
dirhuttratifizéiert
sihuratifizéiert
Plus-que-parfait
echhatratifizéiert
duhasratifizéiert
hien/si,hatt/ethatratifizéiert
mirhateratifizéiert
dirhatratifizéiert
sihateratifizéiert
Futur I
echwäert ratifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratifizéieren
dugéifsratifizéieren
hien/si,hatt/etgéifratifizéieren
mirgéiferatifizéieren
dirgéiftratifizéieren
sigéiferatifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättratifizéiert
duhässratifizéiert
hien/si,hatt/ethättratifizéiert
mirhätteratifizéiert
dirhättratifizéiert
sihätteratifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratifizéier!
Plurielratifizéiert!
ratifizéiert
ratifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles