E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ratifiz-éier-en ratifizieren (D)ratifier (F)
Stammformen ratifiz-éier-enratifiz-éier-tratifiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echratifiz-éier-en
duratifiz-éier-s
hien/si,hatt/etratifiz-éier-t
mirratifiz-éier-en
dirratifiz-éier-t
siratifiz-éier-en
Passé composé
echhuratifiz-éier-t
duhuesratifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetratifiz-éier-t
mirhuratifiz-éier-t
dirhuttratifiz-éier-t
sihuratifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatratifiz-éier-t
duhasratifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatratifiz-éier-t
mirhateratifiz-éier-t
dirhatratifiz-éier-t
sihateratifiz-éier-t
Futur I
echwäert ratifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratifiz-éier-en
dugéifsratifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifratifiz-éier-en
mirgéiferatifiz-éier-en
dirgéiftratifiz-éier-en
sigéiferatifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättratifiz-éier-t
duhässratifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättratifiz-éier-t
mirhätteratifiz-éier-t
dirhättratifiz-éier-t
sihätteratifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratifiz-éier!
Plurielratifiz-éier-t!
ratifiz-éier-t
ratifiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles