E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechrationaliséieren wegrationalisieren (D)
Stammformen ewechrationaliséierenrationaliséiert ewechewechrationaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrationaliséieren ewech
durationaliséiers ewech
hien/si,hatt/etrationaliséiert ewech
mirrationaliséieren ewech
dirrationaliséiert ewech
sirationaliséieren ewech
Passé composé
echhunnewechrationaliséiert
duhuesewechrationaliséiert
hien/si,hatt/ethuetewechrationaliséiert
mirhunnewechrationaliséiert
dirhuttewechrationaliséiert
sihunnewechrationaliséiert
Plus-que-parfait
echhatewechrationaliséiert
duhasewechrationaliséiert
hien/si,hatt/ethatewechrationaliséiert
mirhatenewechrationaliséiert
dirhatewechrationaliséiert
sihatenewechrationaliséiert
Futur I
echwäert ewechrationaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechrationaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechrationaliséieren
dugéifsewechrationaliséieren
hien/si,hatt/etgéifewechrationaliséieren
mirgéifenewechrationaliséieren
dirgéiftewechrationaliséieren
sigéifenewechrationaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättewechrationaliséiert
duhässewechrationaliséiert
hien/si,hatt/ethättewechrationaliséiert
mirhättenewechrationaliséiert
dirhättewechrationaliséiert
sihättenewechrationaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrationaliséier ewech!
Plurielrationaliséiert ewech!
ewechrationaliséiert
ewechrationaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rationaliséieren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles