E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rationaliséieren rationalisieren (D)rationaliser (F)
Stammformen rationaliséierenrationaliséiertrationaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrationaliséieren
durationaliséiers
hien/si,hatt/etrationaliséiert
mirrationaliséieren
dirrationaliséiert
sirationaliséieren
Passé composé
echhurationaliséiert
duhuesrationaliséiert
hien/si,hatt/ethuetrationaliséiert
mirhurationaliséiert
dirhuttrationaliséiert
sihurationaliséiert
Plus-que-parfait
echhatrationaliséiert
duhasrationaliséiert
hien/si,hatt/ethatrationaliséiert
mirhaterationaliséiert
dirhatrationaliséiert
sihaterationaliséiert
Futur I
echwäert rationaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rationaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrationaliséieren
dugéifsrationaliséieren
hien/si,hatt/etgéifrationaliséieren
mirgéiferationaliséieren
dirgéiftrationaliséieren
sigéiferationaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrationaliséiert
duhässrationaliséiert
hien/si,hatt/ethättrationaliséiert
mirhätterationaliséiert
dirhättrationaliséiert
sihätterationaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrationaliséier!
Plurielrationaliséiert!
rationaliséiert
rationaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechrationaliséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles