E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ration-éier-en rationieren (D)rationner (F)
Stammformen ration-éier-enration-éier-tration-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten rationnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echration-éier-en
duration-éier-s
hien/si,hatt/etration-éier-t
mirration-éier-en
dirration-éier-t
siration-éier-en
Passé composé
echhuration-éier-t
duhuesration-éier-t
hien/si,hatt/ethuetration-éier-t
mirhuration-éier-t
dirhuttration-éier-t
sihuration-éier-t
Plus-que-parfait
echhatration-éier-t
duhasration-éier-t
hien/si,hatt/ethatration-éier-t
mirhateration-éier-t
dirhatration-éier-t
sihateration-éier-t
Futur I
echwäert ration-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ration-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifration-éier-en
dugéifsration-éier-en
hien/si,hatt/etgéifration-éier-en
mirgéiferation-éier-en
dirgéiftration-éier-en
sigéiferation-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättration-éier-t
duhässration-éier-t
hien/si,hatt/ethättration-éier-t
mirhätteration-éier-t
dirhättration-éier-t
sihätteration-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierration-éier!
Plurielration-éier-t!
ration-éier-t
ration-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles