E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ratschen ratschen (D)visser (F)
Stammformen ratschenratschtgeratscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echratschen
duratschs
hien/si,hatt/etratscht
mirratschen
dirratscht
siratschen
Pass compos
echhugeratscht
duhuesgeratscht
hien/si,hatt/ethuetgeratscht
mirhugeratscht
dirhuttgeratscht
sihugeratscht
Plus-que-parfait
echhatgeratscht
duhasgeratscht
hien/si,hatt/ethatgeratscht
mirhategeratscht
dirhatgeratscht
sihategeratscht
Futur I
echwäert ratschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geratscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratschen
dugéifsratschen
hien/si,hatt/etgéifratschen
mirgéiferatschen
dirgéiftratschen
sigéiferatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeratscht
duhssgeratscht
hien/si,hatt/ethttgeratscht
mirhättegeratscht
dirhttgeratscht
sihättegeratscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratsch!
Plurielratscht!
geratscht
ratschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles