E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ratsch-en ratschen (D)visser (F)
Stammformen ratsch-enratsch-tge-ratsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echratsch-en
duratsch-s
hien/si,hatt/etratsch-t
mirratsch-en
dirratsch-t
siratsch-en
Pass compos
echhuge-ratsch-t
duhuesge-ratsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-ratsch-t
mirhuge-ratsch-t
dirhuttge-ratsch-t
sihuge-ratsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-ratsch-t
duhasge-ratsch-t
hien/si,hatt/ethatge-ratsch-t
mirhatege-ratsch-t
dirhatge-ratsch-t
sihatege-ratsch-t
Futur I
echwäert ratsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-ratsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratsch-en
dugéifsratsch-en
hien/si,hatt/etgéifratsch-en
mirgéiferatsch-en
dirgéiftratsch-en
sigéiferatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-ratsch-t
duhssge-ratsch-t
hien/si,hatt/ethttge-ratsch-t
mirhättege-ratsch-t
dirhttge-ratsch-t
sihättege-ratsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratsch!
Plurielratsch-t!
ge-ratsch-t
ratsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles