E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rätselen rätseln (D)se creuser la têe (F)
Stammformen rätselenrätseltgerätselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrätselen
durätsels
hien/si,hatt/eträtselt
mirrätselen
dirrätselt
sirätselen
Passé composé
echhugerätselt
duhuesgerätselt
hien/si,hatt/ethuetgerätselt
mirhugerätselt
dirhuttgerätselt
sihugerätselt
Plus-que-parfait
echhatgerätselt
duhasgerätselt
hien/si,hatt/ethatgerätselt
mirhategerätselt
dirhatgerätselt
sihategerätselt
Futur I
echwäert rätselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerätselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrätselen
dugéifsrätselen
hien/si,hatt/etgéifrätselen
mirgéiferätselen
dirgéifträtselen
sigéiferätselen
Conditionnel Passé composé
echhättgerätselt
duhässgerätselt
hien/si,hatt/ethättgerätselt
mirhättegerätselt
dirhättgerätselt
sihättegerätselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrätsel!
Plurielrätselt!
gerätselt
rätselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles