E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rattach-éier-en wiedereingliedern (D)rattacher (F)
Stammformen rattach-éier-enrattach-éier-trattach-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrattach-éier-en
durattach-éier-s
hien/si,hatt/etrattach-éier-t
mirrattach-éier-en
dirrattach-éier-t
sirattach-éier-en
Passé composé
echhurattach-éier-t
duhuesrattach-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrattach-éier-t
mirhurattach-éier-t
dirhuttrattach-éier-t
sihurattach-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrattach-éier-t
duhasrattach-éier-t
hien/si,hatt/ethatrattach-éier-t
mirhaterattach-éier-t
dirhatrattach-éier-t
sihaterattach-éier-t
Futur I
echwäert rattach-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rattach-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrattach-éier-en
dugéifsrattach-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrattach-éier-en
mirgéiferattach-éier-en
dirgéiftrattach-éier-en
sigéiferattach-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrattach-éier-t
duhässrattach-éier-t
hien/si,hatt/ethättrattach-éier-t
mirhätterattach-éier-t
dirhättrattach-éier-t
sihätterattach-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrattach-éier!
Plurielrattach-éier-t!
rattach-éier-t
rattach-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles