E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rauen gereuen (D)
Stammformen rauenrautgeraut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
hien/si,hatt/etraut
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgeraut
mir  
dir  
sihugeraut
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgeraut
mir  
dir  
sihategeraut
Futur I
echwäert rauen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geraut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrauen
dugéifsrauen
hien/si,hatt/etgéifrauen
mirgéiferauen
dirgéiftrauen
sigéiferauen
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgeraut
mir  
dir  
sihättegeraut
Imperativ Partizip Infinitiv
geraut
rauen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verrauen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles