E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

araumen einrumen (D)ranger, accorder, octroyer (F)
Stammformen araumenraumt anageraumt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraumen an
duraums an
hien/si,hatt/etraumt an
mirraumen an
dirraumt an
siraumen an
Pass compos
echhunnageraumt
duhuesageraumt
hien/si,hatt/ethuetageraumt
mirhunnageraumt
dirhuttageraumt
sihunnageraumt
Plus-que-parfait
echhatageraumt
duhasageraumt
hien/si,hatt/ethatageraumt
mirhatenageraumt
dirhatageraumt
sihatenageraumt
Futur I
echwäert araumen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageraumt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaraumen
dugéifsaraumen
hien/si,hatt/etgéifaraumen
mirgéifenaraumen
dirgéiftaraumen
sigéifenaraumen
Conditionnel Pass compos
echhttageraumt
duhssageraumt
hien/si,hatt/ethttageraumt
mirhttenageraumt
dirhttageraumt
sihttenageraumt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum an!
Plurielraumt an!
ageraumt
araumen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausraumenmraumenewechraumenofraumenopraumenraumen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles