E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mraumen umrumen (D)
Stammformen mraumenraumt mmgeraumt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraumen m
duraums m
hien/si,hatt/etraumt m
mirraumen m
dirraumt m
siraumen m
Pass compos
echhunnmgeraumt
duhuesmgeraumt
hien/si,hatt/ethuetmgeraumt
mirhunnmgeraumt
dirhuttmgeraumt
sihunnmgeraumt
Plus-que-parfait
echhatmgeraumt
duhasmgeraumt
hien/si,hatt/ethatmgeraumt
mirhatenmgeraumt
dirhatmgeraumt
sihatenmgeraumt
Futur I
echwäert mraumen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeraumt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmraumen
dugéifsmraumen
hien/si,hatt/etgéifmraumen
mirgéifenmraumen
dirgéiftmraumen
sigéifenmraumen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeraumt
duhssmgeraumt
hien/si,hatt/ethttmgeraumt
mirhttenmgeraumt
dirhttmgeraumt
sihttenmgeraumt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum m!
Plurielraumt m!
mgeraumt
mraumen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araumenausraumenewechraumenofraumenopraumenraumen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles