E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechraumen wegrumen (D)ranger (F)
Stammformen ewechraumenraumt ewechewechgeraumt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraumen ewech
duraums ewech
hien/si,hatt/etraumt ewech
mirraumen ewech
dirraumt ewech
siraumen ewech
Pass compos
echhunnewechgeraumt
duhuesewechgeraumt
hien/si,hatt/ethuetewechgeraumt
mirhunnewechgeraumt
dirhuttewechgeraumt
sihunnewechgeraumt
Plus-que-parfait
echhatewechgeraumt
duhasewechgeraumt
hien/si,hatt/ethatewechgeraumt
mirhatenewechgeraumt
dirhatewechgeraumt
sihatenewechgeraumt
Futur I
echwäert ewechraumen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeraumt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechraumen
dugéifsewechraumen
hien/si,hatt/etgéifewechraumen
mirgéifenewechraumen
dirgéiftewechraumen
sigéifenewechraumen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgeraumt
duhssewechgeraumt
hien/si,hatt/ethttewechgeraumt
mirhttenewechgeraumt
dirhttewechgeraumt
sihttenewechgeraumt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum ewech!
Plurielraumt ewech!
ewechgeraumt
ewechraumen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araumenausraumenmraumenofraumenopraumenraumen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles