E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

raumen rumen (D)ranger (F)
Stammformen raumenraumtgeraumt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraumen
duraums
hien/si,hatt/etraumt
mirraumen
dirraumt
siraumen
Pass compos
echhugeraumt
duhuesgeraumt
hien/si,hatt/ethuetgeraumt
mirhugeraumt
dirhuttgeraumt
sihugeraumt
Plus-que-parfait
echhatgeraumt
duhasgeraumt
hien/si,hatt/ethatgeraumt
mirhategeraumt
dirhatgeraumt
sihategeraumt
Futur I
echwäert raumen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geraumt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraumen
dugéifsraumen
hien/si,hatt/etgéifraumen
mirgéiferaumen
dirgéiftraumen
sigéiferaumen
Conditionnel Pass compos
echhttgeraumt
duhssgeraumt
hien/si,hatt/ethttgeraumt
mirhättegeraumt
dirhttgeraumt
sihättegeraumt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum!
Plurielraumt!
geraumt
raumen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araumenausraumenmraumenewechraumenofraumenopraumen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles